Naše úctyhodné projekty

Kromě toho, že v Hilti vyrábíme nářadí, s jejichž pomocí se staví ty nejimpozantnější budovy na světě, toho děláme daleko více. Zde je pouze několik z našich posledních projektů.
 

Shinkansen, Asie

Udržování nejvyšší rychlosti japonského pozoruhodného rychlovlaku

Je to důkaz kvality našich produktů, jež dodáváme pro tento projekt, který se vyznačuje rychlostí, efektivitou a bezpečností.

V tomto případě jde o projekt slavného japonského rychlovlaku, známého jako Shinkansen, brilantní, vysoce rychlostní železniční síť, o kterou usilují ostatní státy a které společnost Hilti napomáhá k bezchybnému provozu.

Součástí Shinkansen je dráha o délce okolo 2 600 km, na které vlaky dosahují rychlosti až 320 km/h, a další různé příměstské linky na kratší vzdálenosti.

Originální vlak Tōkaidō Shinkansen, který spojuje Tokio a Ósaku, přepraví ročně 151 milionů pasažérů, což z něj činí světově nejfrekventovanější železnici svého druhu. Tato služba provozuje daleko větší vlaky s daleko větší frekvencí než většina ostatních rychlých linek. V čase dopravní špičky provozuje až 13 vlaků za hodinu v jednom směru, každý vlak sestává z 16 vagonů, z nichž každý má 1 323 sedadel.

Dochvilnost vlaku Shinkansen je legendární: zpoždění se během roku nasčítají do sekund. Toto je zčásti díky robustní technologii a zčásti díky výjimečně dobré údržbě všech jeho komponentů.

A zde železniční síť spoléhá na vysoce výkonnou práci techniků ve velmi úzkém časovém prostoru. Tento prostor představuje pouze několik hodin v noci mezi posledním vlakem předchozího dne a prvním vlakem následujícího dne, kdy je možné provést údržbu a nutné opravy železnice.

Obchodní tým společnosti Hilti pro východní Japonsko poskytuje poradenské služby dodavateli údržby drah Shinkansen, tedy společnosti Rent Corporation, aby pro tento úkol pomáhala vybírat nejlepší produkty. Například náš rázový utahovák SIW 22 T-A dosahuje ve velmi krátkém čase neuvěřitelného výkonu. „Vyznačuje se skvělou flexibilitou, dlouhou životností baterie, rychlým dobíjením, nízkou hmotností a naprostou spolehlivostí,” shrnul Nobuaki Isshiki, zástupce generálního ředitele společnosti Rent Corporation ve východním Japonsku.

Kromě poskytování správného nářadí nabízí společnost Hilti řadu obchodních řešení dle potřeb zákazníka, včetně možnosti koupě nebo pronájmu našich produktů. „Nabízíme také službu Fleet Management pro velké kontrakty, jako je Shinkansen,” dodal Hidekazu Takahashi, manažer pro klíčové zákazníky obchodního oddělení pronájmů Hilti v Japonsku.

„Je to úžasné pracovat na takovém projektu,“ pokračoval. „Shinkansen již spojuje všechna velká města ostrovů Honshu a Kyushu a jsou plánovány další spoje, které budou v roce 2016 zahrnovat severní ostrov Hokkaido. Bude skvělé být součástí i tohoto nového vývoje.“
 

Laboratoř MAX IV, Evropa

Pokrok světové vědy ve Švédsku

Jsme velmi rádi, že jsme byli součástí nové laboratoře MAX IV v rámci Lund University, což je přední světové zařízení se synchrotronovým zářením a největší švédský projekt vývoje infrastruktury všech dob. 

Laboratoř MAX IV, jejíž výstavba trvala pět let, byla úspěšně dokončena v září roku 2015 a začala vytvářet světlo během (poeticky vzato) letního slunovratu v roce 2016.
Ve světě vědy je Lund University synonymem dokonalosti v oborech, jako je chemie a fyzika, medicína a strojní inženýrství. Je také působištěm laboratoře MAX-lab, kde vědci z celého světa využívají elektromagnetické synchrotronové záření pro výzkum v různých oblastech, od archeologie a nanotechnologie po elektronovou spektroskopii.
MAX IV je další generací laboratoří MAX-lab, která nabízí 28 paprsků a 19 pokusných stanic pro více než 2 000 výzkumných pracovníků ročně. 
Při dvojité kapacitě ve srovnání s dřívějšími laboratořemi, MAX I, MAX II a MAX III, je struktura tohoto zařízení známá nejmodernější technologií elektromagnetického záření, podpořenou přísnými bezpečnostními standardy, které můžete očekávat ve výzkumném centru tohoto druhu.

Výstavba byla společným podnikem švédských developerských společností Peab a Wihlborgs. Obrátili se na společnost Hilti z důvodu našich měřicích, kotvicích, upevňovacích a instalačních systémů, včetně našich strojírenských znalostí. K projektu jsme se přidali s týmem kvalifikovaných řemeslníků a nabídli instalační a kotevní techniku na míru, a to se ukázalo jako značně časově a nákladově úspornější než konvenční systémy.

V průběhu výstavby jsme spolupracovali se společností Imtech Nordic při instalaci vytápění, hygienických zařízení a sprinklerů a systému zpracování. Budova, jejíž stabilita musí být téměř dokonalá, vyžaduje robustní ochranu vůči vibracím a hluku. Naši technici byli na stavbě, aby toto zařídili z hlediska plánování a propočtů a také aby zajistili nerušené dodávky kvalitního instalačního materiálu.
Kupříkladu nosníky byly připraveny s využitím nástrojů Hilti, což bylo obrovskou přidanou hodnotou z hlediska rychlosti a efektivity. Jak vysvětluje Krister Andersson, projektový manažer společnosti Imtech Nordic: „Nosníky byly již nařezané, označené a dodané v částech, což představovalo 30% úsporu času během různých fází výstavby.“

Výstavba byla rozdělena na dvě hlavní fáze. První byl tunel o délce 420 m a šířce 10 m, s betonovými stěnami o tloušťce až 2 m, kde měl být instalován synchrotronový lineární urychlovač. Druhá část je nová laboratoř, kruhová budova se stropem o výšce  12 m a obvodu 650 m, která měla sloužit k umístění velkého urychlovače. Realizovali jsme také nové kanceláře a návštěvnické centrum, stejně jako několik technických budov. Celkem se jednalo o 20 budov o celkové rozloze 50 000 m2.

Díky investici do laboratoře MAX IV se ve švédské oblasti Lund očekává vznik nové městské oblasti, která do regionu přiláká obchodníky, obyvatele a návštěvníky. Po dokončení výstavby se předpokládá, že v nové městské čtvrti bude žít a pracovat 50 000 osob.

Vždy je dobré vědět, že jste součástí něčeho většího, obzvláště když je originální projekt tak fenomenální jako laboratoř MAX IV.
 

US Bank Stadium, North America

Ohromení fanoušků Minnesota Vikings

Vždy je vzrušující spoluutvářet panorama města. Tento projekt byl obzvlášť vzrušující, protože kromě toho, že poskytoval městu Minneapolis novou siluetu, reformoval také místa provozování nejvýznamnějších amerických sportů.

US Bank Stadium je novým úchvatným domovem týmu NFL Minnesota Vikings a vybraným místem pro konání finále ligy amerického fotbalu Super Bowl LII v roce 2018, stejně jako basketbalového finálového turnaje čtyř nejlepších týmů NCAA Final Four v roce 2019. Takže jsme opravdu hrdi, když můžeme prohlásit, že naše nářadí a týmy pracovníků byly součástí této velké výstavby.
 
Stadion US Bank, který je vyšší než 30 pater, se rozkládá v srdci města Minneapolis. Jedná se o velkolepý projekt s kapacitou až 73 000 diváků. V té je zahrnuto 131 lóží, 8 000 klubových sedadel, 430 předplacených míst a muzeum klubu Vikings a síň slávy. Má průsvitnou nakloněnou střechu a fasády a také pohyblivá čelní okna, takže si fanoušci můžou užívat hry jak za krásného počasí, tak i za deštivých dnů, a zároveň se těšit ze spousty denního světla a z výhledů na město.

Projekt za 1,1miliardy USD si říkal o produkty Hilti od samého začátku. A nejen to, poskytli jsme naše technologie, služby a znalosti, protože naše týmy přítomny po celou dobu výstavby.

 

Co se týče velkých projektů stadionů, věříme, že nikdy není moc brzy na to, abychom začali. Proto jsme okamžitě vyslali ty správné lidi, aby navázali kontakt s hlavními rozhodujícími osobami. Máme již velmi dobré vztahy s architektonickou společností HKS a developery Mortenson, takže jsme toho využili, abychom se seznámili s ostatními týmy, které pracují na tomto projektu.

Potřebovali jsme znát každého dodavatele na stavbě, jejich zaměření a aplikace, abychom rozuměli různým požadavkům na stavbu a na technické zpracování a mohli pro každý úkol doporučit to nejvhodnější nářadí.

Jak vysvětluje regionální manažer společnosti Hilti Curt Lehman: „Když na jakékoli etapě výstavby máte více než 100 různých dodavatelů, bylo náročné sledovat, kdo je kdo, ale bylo to nezbytné.”

Co se týče stavby samotné, měli jsme přístup „vysoko, hluboko a široko“. Pro stadion jsme dodali veškeré klíčové protipožární aplikace, stejně jako veškerá kotvení. Náš bezpečnostní kotevní set  HY 200 se na stadionu Vikings ukázal tak úspěšný, že se od té doby využil i na stadionech San Francisco Giants a Atlanta Falcons.

Ale US Bank Stadium je více než jen místo pro konání nejdůležitějších národních soutěží. Bude také přínosem pro město Minneapolis, přístupný 355 dní v roce pro veřejné akce, jako jsou středoškolské hry a amatérské sporty, kulturní oslavy, obchodní konference a hudební koncerty. A pro nás v Hilti je přínos pro širší komunitu třešničkou na dortu.